پرش به محتوا
خانه » Blog Archive » تست A/B

تست A/B

تست A/B چیست؟


هدف آزمون A/B مقایسه عملکرد دو آیتم یا تغییرات در مقابل یکدیگر است. در مدیریت محصول، تست های A/B اغلب برای شناسایی بهترین گزینه استفاده می شود. به عنوان مثال، دو نوع از یک رابط کاربری جدید را می توان آزمایش کرد، و در این مورد، تغییری که بیشترین تعامل کاربر را دریافت کند، برنده آزمون A/B خواهد بود.

تست A/B تعیین می کند که کدام نسخه یا گونه ای از چیزی در بازار کارایی بیشتری خواهد داشت. این استراتژی معمولا توسط متخصصان بازاریابی و تبلیغات استفاده می شود، که چندین نسخه از یک آگهی، ایمیل بازاریابی یا صفحه وب را به کاربران منتخب نشان می دهند و سپس نتایج را به صورت تصادفی تجزیه و تحلیل می کنند. مدیران محصول همچنین می توانند از تست A/B برای توسعه محصولاتی استفاده کنند که با کاربران طنین انداز شود.

استفاده از تست A/B دارای چندین مزیت است، از جمله:
1- بازاریابان و مدیران محصول ممکن است بر روی اجزای بسیار خاص تمرکز کرده و آزمایش کنند.
2- نتایج ممکن است به سرعت و به سادگی تجزیه و تحلیل شوند.
3- تست A/B تعامل واقعی با دارایی را بررسی می‌کند، برخلاف نظرسنجی‌هایی که پاسخ‌های کاربران فرضی است.

تیم‌ها ممکن است با استفاده از تست A/B (همچنین به عنوان تست تقسیم یا تست تقسیم A/B شناخته می‌شود)، مقایسه‌های سیب به سیب دقیقی از یک نسخه واحد از یک دارایی ایجاد کنند و اطمینان حاصل کنند که یافته‌های آنها دقیقاً نشان‌دهنده نحوه واکنش کاربران واقعی به آن نوع است.

چرا تست A/B ارزشمند است؟

یک سازمان بازاریابی می تواند با ارسال دو نسخه کاملاً مجزا از محتوا، دریابد که کدام یک از دو ایمیل فروش بهتر عمل می کند. با این حال، کارکنان ممکن است از جنبه خاصی از ایمیل برنده که با خوانندگان مرتبط است، آگاه نباشند. با یک تست A/B، آن تیم ممکن است با ارسال دو نسخه تقریباً یکسان از ایمیل با تنها یک عنصر متفاوت (خط موضوع، دعوت به اقدام و غیره) متوجه شود که مشتریان کدام یک از آن جنبه‌ها را جذاب‌تر می‌کنند.

یک تیم می‌تواند دارایی (تبلیغ، محصول، وب‌سایت) را ایجاد کند که در طول زمان با شخصیت کاربر شرکت طنین‌انداز شود، اگر به طور مداوم از تست A/B برای سنجش کارایی هر جنبه استفاده کند.

چرا مدیران محصول باید از تست استفاده کنند؟

تست A/B ممکن است علیرغم تمرکز تاریخی آن بر بازاریابی و تبلیغات، به مدیران محصول در ایجاد محصولات بهتر کمک کند.

با یک تست A/B، یک مدیر محصول ممکن است تکرارهای مختلف یک ویژگی جدید، طرح‌بندی یا سایر جنبه‌های محصول را در زیرمجموعه‌ای انتخاب شده به‌طور تصادفی از پایگاه کاربر خود آزمایش کند تا ببیند کدام نسخه بهترین بازخورد را از مصرف‌کنندگان دریافت می‌کند.

تست A/B چگونه انجام می شود؟


یک مدیر محصول ممکن است تست A/B را به روش های مختلفی اجرا کند. یک مثال مفید، استراتژی استفاده شده توسط Product School است که از یک روش پنج مرحله ای برای تست A/B استفاده می کند:

1- داده هایی را که می توانید در مرحله 1 به دست آورید، تعیین کنید.
قبل از طراحی آزمایش و انجام آزمایشات، تصمیم بگیرید که چه داده هایی را می توانید جمع آوری و ارزیابی کنید. اگر این مرحله را کامل نکنید، می توانید زمان و هزینه خود را صرف طراحی آزمایشی کنید که نتایج آن را نمی توانید دقیقاً ارزیابی کنید.

2- تئوری خود را در مرحله دوم توسعه دهید.


اکنون باید در مورد فرصت‌های آزمایش خود تصمیم بگیرید و نظریه‌ای در مورد اینکه مردم چگونه به ویژگی خاصی از محصول شما بر اساس داده‌هایی که پیش‌بینی می‌کنید در دسترس تیم شما باشد، پاسخ خواهند داد، ایجاد کنید.

به عنوان مثال، می توانید باور کنید که کاربران یک ترتیب خاص را برای مراحل لازم برای استفاده از ویژگی جدید شما برای انجام یک کار ترجیح می دهند. این تصور شماست.

مرحله 3: آزمایش خود را بسازید.

اکنون باید روی توسعه مشخصات آزمون خود کار کنید. این کار به تیم شما نیاز دارد تا تنوعی از ویژگی هایی را که در ذهن داشتید ایجاد کند، شاید از همان عملکرد اما با ترتیب متفاوتی از مراحل استفاده کند.

همچنین باید بخش های مختلف پایه کاربر را ایجاد کنید که تکرارهای مختلف ویژگی جدید شما را در این مرحله دریافت می کنند. معیارهایی را که برای اندازه گیری آنها استفاده می کنید نیز تعریف کنید. بعد از اینکه مشتریان شما فرصتی برای تعامل با محصول پیدا کردند، آیا از نظرسنجی برای تعیین اینکه کاربران کدام نوع را ترجیح می دهند استفاده می کنید؟ یا در عوض آن را بر اساس آمار استفاده ردیابی خواهید کرد، و اگر چنین است، چگونه متوجه خواهید شد که مردم چه چیزی را ترجیح می دهند؟

مرحله 4: آزمون خود را اجرا کنید.

اکنون زمان آن است که تکرارهای مختلف ویژگی جدید خود را در بخش های مختلف کاربران خود توزیع کنید و ببینید که هر نسخه چگونه توسط هر گروه دریافت می شود.

از آنجایی که این برای هر سازمان متفاوت است، تیم شما باید خودش تصمیم بگیرد که چه مدت تست A/B شما را اجرا کند، چه مقدار داده جمع آوری شود و غیره. با یک نمونه معرف آماری معنادار از پایگاه کاربری شما.

مرحله 5: نتایج خود را اندازه گیری کنید.

سپس، پس از تجزیه و تحلیل داده‌های آزمایش A/B خود، تصمیم خواهید گرفت که کدام یک از دو ویژگی (یا طرح‌بندی، طرح‌های رنگی یا هر چیز دیگری که در حال آزمایش هستید) مطلوب‌ترین بازخورد را دریافت کرده یا بیشترین تعامل با کاربر را داشته است.

1 Comment on this post

Join the conversation

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *